Autor Wiadomość
Diablo
PostWysłany: Czw 12:04, 25 Gru 2008    Temat postu:

Dawniej zamiast pracować kombinowali co ukraść ze swojego
... zakładu.
ANTYEMERYT
PostWysłany: Czw 12:03, 25 Gru 2008    Temat postu:

Do emerytow

"Dziadku" wszystko co zostalo zbudowane w twoich czasach bylo na kredyt, ktory do dzisiaj splacamy. A o nierentownych molochach ktore teraz sa prywatyzowane tez nie wspominaj, bo one wieksze straty niz zyski przynosza. Posumowujac z finansowego punktu widzenia praca twojego pokolenia nie obraz sie ale nie byla wiele warta. Druga prawda jest taka ze komunistyczni pracownicy nie pracowali zbyt wiele i do tej pracy nie byli przyzwyczajeni. Teraz w obecnym systemie pracowac trzeba i przez to wszyscy kolejarze , gronicy itd... pchaja sie na wczesniejsze emerytury, bo im sie robic nie chce!!!!..., a tak na prawde spokjnie kilka lat mogli by popracowac. Konsekwencja jest tego taka, ze namnozylo sie emerytow, system sie zalamuje (mamy ich najwiecej w calej Europie!!!!!), a mlody czlowiek musi na nich zasuwac (kilku z nich).
J.R.
PostWysłany: Pon 8:22, 25 Sie 2008    Temat postu: Odwrócona hipoteka - sposób na dodatkowe pieniądze

Polscy seniorzy chętnie oddaliby swoje mieszkania bankom

Istnieje mechanizm, który mógłby rozwiązać część polskich problemów, takich jak niskie emerytury większości seniorów, czy niedobór mieszkań na rynku wtórnym. Chodzi o odwróconą hipotekę. Jest to popularna w rozwiniętych krajach i jeszcze niedoceniona w Polsce usługa bankowa, która zapewnia seniorom znaczny dodatek do emerytury lub renty.


"Odwrócona hipoteka to popularny na Zachodzie sposób na uzyskanie dodatkowych pieniędzy przez osoby, które mają już własne mieszkanie i są gotowe po swej śmierci oddać je bankowi. Pod zastaw zamieszkiwanej przez klienta nieruchomości bank wypłaca mu comiesięczną rentę. Cała transakcja jest odwrotnością zwykłego kredytu hipotecznego" czytamy w Gazecie Wyborczej.

"W krajach, w których banki oferują odwróconą hipotekę, klient może zwykle otrzymać od banku w formie comiesięcznych wypłat do 30-40 proc. wartości mieszkania. Gdyby taka oferta była dostępna w Polsce, to osoba, która zadeklarowałaby, że przekaże bankowi mieszkanie warte np. 250 tys. zł, mogłaby do końca życia co miesiąc otrzymywać po 400-600 zł. Po śmierci klienta bank przejmuje nieruchomość, sprzedaje ją i odzyskuje pieniądze. To, co zostanie po odjęciu wypłaconych już rat i ich oprocentowania, trafia do masy spadkowej. Na Zachodzie banki oferują odwróconą hipotekę tylko osobom mającym co najmniej 60-62 lata" pisze Gazeta Wyborcza.

"Co na to nasze banki? - Wiemy, że popyt na odwróconą hipotekę badało już wstępnie kilka polskich banków: PKO BP, Lukas Bank czy BRE Bank - mówi Maciej Dyja z Gold Finance. - Owszem, analizujemy różne aspekty wprowadzenia odwróconej hipoteki, ale trudno powiedzieć, czym się one zakończą - usłyszeliśmy kilka miesięcy temu od ówczesnego rzecznika PKO BP Tomasza Filla. Na podobnych okrągłych zdaniach poprzestają dziś w nieoficjalnych rozmowach przedstawiciele innych banków" czytamy w Gazecie Wyborczej.

"Dlaczego bankowcy obawiają się odwróconej hipoteki? Bo to znacznie bardziej ryzykowne przedsięwzięcie niż zwykły kredyt. Nie tylko dlatego, że bank nie wie, kiedy odzyska pieniądze. Może to być zarówno pięć, jak i 20 lat. Ważniejszy powód to kłopoty z oszacowaniem, ile będzie warte dane mieszkanie w przyszłości i czy będzie łatwo je sprzedać" tłumaczy dziennik.

Wynika z tego, że polskim klientom nie dane będzie sprawdzić opłacalności odwróconej hipoteki w najbliższym czasie. Nasz rynek wciąż jest zbyt młody, aby banki zdecydowały się na takie ryzyko. Jak zaznacza Gazeta, pierwszy bank, który je podejmie, szybko stanie się na tym polu liderem.


J.R.

Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group