Forum starość nie radość ? Strona Główna starość nie radość ?
Życie w starszym wieku też może być radosne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Choroba wieńcowa

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum starość nie radość ? Strona Główna -> Choroby
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
annabel
Gość


PostWysłany: Pią 9:26, 12 Paź 2007    Temat postu: Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa

Choroba wieńcowa serca zwana również chorobą niedokrwienną serca, przewlekłą niewydolnością sercową oraz niegdyś dławicą sercową lub dusznicą bolesną to choroba polegająca na niedostatecznym ukrwieniu serca, a co za tym idzie niewystarczającym zaopatrzeniu serca w tlen.
Przyczyny

Choroby serca i układu krążenia nie mają jednej przyczyny, zazwyczaj wpływ na ową chorobę ma kilka czynników, które akumulują się zwiększając tym samym ryzyko jej wystąpienia. W większości przypadków choroba wieńcowa ma podłoże miażdżycowe. U osób z miażdżycą, w ścianach naczyń wieńcowych odkładają się blaszki miażdżycowe (materiał tłuszczowy z krwi) spowalniając przepływ krwi i ograniczając powoli jej dopływ do mięśnia sercowego. Choroba ta jest najczęściej występującą chorobą układu krążenia w krajach rozwiniętych, zaś zawały serca bądź śmierć sercowa należą do najczęstszych przyczyn zgonów.

Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka choroby wieńcowej możemy podzielić na te, na które mamy wpływ i możemy je ograniczyć i te na które nie mamy wpływu.

Czynniki niezależne od człowieka:
- wiek - wraz z wiekiem rośnie ryzyko zachorowania. U kobiet ryzyko wystąpienia choroby wieńcowej gwałtownie się zwiększa po menopauzie. Najczęściej chorują mężczyźni w wieku od 40 do 55 lat. W grupie osób starszych liczba zachorowań na ową chorobę dla obu płci jest podobna.

- dziedziczność - jeśli ktoś z krewnych danej osoby (dziadkowie, rodzice, rodzeństwo) cierpiał na owe schorzenie w stosunkowo młodym wieku (mężczyźni przed 55 rokiem życia, kobiety przed 65 rokiem życia) istnieje u takiej osoby zwiększe ryzyko rozwoju choroby. Jak dotąd nie jest jeszcze znany gen odpowiedzialny za rozwój choroby.

- płeć - jak już wcześniej zostało wspomniane, częściej chorują mężczyźni.

- pochodzenie etniczne

Czynniki zależne od człowieka:
- palenie tytoniu - czynnik ten znacząco zwiększa ryzyko rozwoju choroby niedokrwiennej serca. Palący mężczyźni są co najmniej dwukrotnie bardziej obciążeni ryzykiem wystąpienia choroby niż nie palący.

- siedzący tryb życia - ludzie, którzy nie uprawiają jakiejkolwiek formy aktywności fizycznej (choćby nawet marszu) żyją krócej.

- podniesiony poziom cholesterolu - według badań, zwiększenie cholesterolu ponad poziom 180 - 200 mg/ml znacząco podnosi ryzyko zachorowania na chorobę układu sercowo-naczyniowego. Jeśli chodzi o osoby dorosłe to już 10-procentowe przekroczenie poziomu cholesterolu ponad zalecaną wartość zwiększa ryzyko zachorowania na chorobę wieńcową o 30 proc.

- nadciśnienie tętnicze - skuteczne leczenie nadciśnienia może zmniejszyć śmiertelność w chorobie wieńcowej.

- cukrzyca - może przyspieszać procesy miażdżycowe.

Do innych istotnych czynników ryzyka należy zaliczyć także otyłość (otyłość brzuszną), menopauzę, podwyższone stężenie kwasu moczowego we krwi, brak ćwiczeń oraz nadmierne spożycie napojów alkoholowych.

Symptomy

Wśród rodzajów choroby wyróżnia się: dławice piersiową stabilną, niestabilną, dławice odmienną, zawał serca, niedokrwienne uszkodzenie serca, nieme niedokrwienie, nagła śmierć sercowa.

Najczęściej występuje dławica stabilna. Przejawem owego schorzenia jest coś w rodzaju dławienia, gniecenia lub pieczenia zlokalizowanego w klatce piersiowej za mostkiem. Ból zazwyczaj promieniuje do szyi, gardła, a także lewego lub prawego barku i towarzyszy mu niepokój, kołatanie serca, nudności, drętwienie rąk oraz zawroty głowy. W stabilnej postaci choroby ból pojawia się podczas wysiłku fizycznego i znika zaraz po jego zaprzestaniu.

Zaobserwowano, że ból może pojawiać się rano po wstaniu z łóżka i podczas wykonywania codziennych czynności.

Częstość występowania objawów nie jest regularna, mogą się pojawiać kilka razy w tygodniu, ale równie dobrze mogą występować rzadziej.

U kobiet bóle wieńcowe przybierają inną formę, niż u mężczyzn. Zazwyczaj kobiety nie są w stanie dokładnie sprecyzować źródła bólu, określają go tym samym jako duszności.

Istnieje czterostopniowa skala zaawansowania choroby wieńcowej:
1. Bóle dławicowe podczas ciężkich wysiłków fizycznych
2. Bóle dławicowe są znikome podczas zwykłych czynności, pojawiają się podczas np. szybkiego wchodzenia po schodach.
3. Znaczne dolegliwości np. podczas wolnego wchodzenia na pierwsze piętro.
4. Bóle dławicowe podczas spoczynku lub niewielkiego wysiłku.

Istnieją również tzw. „nieme” (bezobjawowe) niedokrwienia wykrywane tylko podczas badania EKG. Podczas tej postaci choroby, dana osoba nie odczuwa żadnych bolesnych objawów schorzenia. W związku z tym pacjenci nie wiedząc o kryjącej się dolegliwości nie podejmują leczenia. Taki typ choroby nazywany jest cichym zabójcą.

Objawem niestabilnej choroby wieńcowej jest ból zlokalizowany za mostkiem słabo reagujący na nitroglicerynę, zaś po ustąpieniu nawracający się z jeszcze większym natężeniem. Może on występować niezależnie od wykonywanego wysiłku fizycznego, czy stresu, np. ból nocny.

W zawale serca ból jest bardzo mocny i trwa zazwyczaj długo (kilka godzin), czasami może ustępować, ale są to krótkie momenty. Oprócz bólu może wystąpić też duszność, pocenie się, kołatanie serca, zawroty głowy lub nawet zachwianie równowagi.

Może występować także tzw. zawał bezobjawowy (niemy). Nie jest on jednak całkowicie pozbawiony symptomów. Przejawem tego schorzenia może być nagłe pogorszenie wydolności fizycznej, duszności, dodatkowe skurcze serca oraz różne arytmie serca.

Zazwyczaj ból zawałowy jest pierwszym bólem wieńcowym odczuwanym przez osobę, która do tej pory uważała się za zdrową i sprawną fizycznie.

Diagnoza

Do najczęstszych badań diagnostycznych należą:
- Elektrokardiogram (EKG) - jeśli pacjent nie przeżył wcześniej zawału serca, zapis EKG w stanie spoczynku jest prawidłowy. Tylko w czasie zdarzenia wieńcowego EKG jest w stanie wykryć chorobę i jej lokalizację.

- Próba wysiłkowa - polega ona na wykonaniu EKG podczas wysiłku fizycznego. Badanie wykonuje się na tzw. rowerach ergometrycznych lub specjalnej bieżni. Ten rodzaj testu nie jest jednak wskazany dla osób bardzo starych lub niepełnosprawnych.

- Próba wysiłkowa połączona ze scyntygrafią mięśnia serca - do krwi pacjenta pod koniec testu wysiłkowego podaje się specjalny radioaktywny znacznik, który ma zdolność wnikania do zdrowych komórek serca. Następnie za pomocą kamery dokonuje się pomiaru promieniowania, zaś aparat scyntygraficzny tworzy obraz mięśnia. Obszary słabo ukrwione z powodu zwężenia tętnic pojawiają się jako dziury w obrazie.

- Echokardiografia - badanie przeprowadza się bo obciążeniu dobutaminą (lekiem przyspieszającym akcję serca), co jest odpowiednikiem próby wysiłkowej EKG.
Dzięki tej metodzie można zbadać anatomie jam serca, ścian, zastawek sercowych, a także ich funkcjonowanie podczas pracy. Metoda ta nie pozwala jednak na bezpośrednie zobrazowanie tętnic wieńcowych.

- Koronografia - badanie to umożliwia potwierdzenie rozpoznania choroby wieńcowej, lokalizacje zmian oraz zagrożenie, jakie z nich wynika. Metoda ta jest pomocna także przy ustalaniu leczenia.

Leczenie

Należy pamiętać, że leczenie ma charakter objawowy. Ogromną rolę w jego procesie odgrywa odpowiednia edukacja chorych.

Istnieją 3 główne drogi leczenia schorzeń wieńcowych. Należą do nich modyfikacja stylu życia, leczenie lekami i zabiegi na tętnicach wieńcowych.

Wśród leków wyróżniamy leki przeciwdławicowe (Nitrogliceryna i jej pochodne, Beta-blokery, Leki metaboliczne, Blokery kanału wapniowego) - mają one za zadanie zapobieganie napadom dusznicy bolesnej.

Istnieją także leki przeciwzakrzepowe (ich zadaniem jest zapobieganie powstawaniu skrzeplin) oraz leki obniżające poziom cholesterolu np. statyny, które zmniejszają poziom cholesterolu LDL.

Do zabiegów wykonywanych na tętnicach zalicza się: pomostowanie naczyń wieńcowych i angioplastykę wieńcową. Jeśli chodzi o pierwszy rodzaj operacji to polega on na stworzeniu czegoś w rodzaju mostu omijającego zwężony fragment naczynia. Drugi rodzaj operacji polega na wprowadzeniu do zwężonego naczynia cewnika. Następnie na wysokości blaszki miażdżycowej wprowadzany jest balonik, który na kilkanaście sekund zostaje wypełniony płynem. Tym samym poszerza się światło zwężonej tętnicy. Metoda ta jest mało inwazyjna i nie wymaga znieczulenia ogólnego.

Modyfikacja trybu życia to wszystkie te zabiegi, które polegają na ograniczeniu wpływu czynników ryzyka na rozwój choroby. Należy do nich m.in. zaprzestanie palenia, zwiększenie aktywności fizycznej, a także leczenie nadwagi, cholesterolu lub nadciśnienia.

Profilaktyka

Jak już wyżej zostało wspomniane, istotnym elementem w profilaktyce chorób wieńcowych jest należyta edukacja chorych. Znaczący wpływ na rozwój choroby odgrywa szereg czynników ryzyka zależnych od człowieka. Niezdrowy tryb życia (palenie papierosów, alkohol, brak ruchu itp.) istotnie zwiększają ryzyko rozwoju choroby. Dlatego też wykluczając powyższe elementy z życia codziennego możemy w pewnym stopniu ograniczyć prawdopodobieństwo rozwoju choroby wieńcowej.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Genia
AdministratorDołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 8:09, 14 Paź 2007    Temat postu:

Płyty audioCD i videoCD z ćwiczeniami na podkładzie muzycznymAby zamówić, wystarczy skopiować wybrane pozycje i po kliknięciu na adres mailowy Tow. Logos, wkleić kopię do treści maila oraz podać swój adres wysyłkowy. Każde zamówienie jest potwierdzane przez LOGOS. Zamówienia realizujemy w terminie 3-7 dni . Zamówione materiały wysyłamy listem za pobraniem pocztowym.

[link widoczny dla zalogowanych]
=================


RELAKSACJA wg JACOBSONA dla DZIECI

Jedną z metod zmierzających do zmniejszenia napięcia emocjonalnego u dzieci jest relaksacja mięśniowa. Opiera się ona na założeniu, że ciało i umysł tworzą niepodzielną całość. Jedność psychiczna wyraża się między innymi tym, że zaburzenia psychiczne i napięcie emocjonalne powodują zaburzenia równowagi neurohormonalnej i wpływają na wzrost napięcia mięśniowego. Doprowadzenie do rozluźnienia mięśni pozwala z kolei na uzyskanie zmniejszenia napięcia emocjonalnego. Tak więc relaksacja jest warunkiem prowadzenia wszelkich zabiegów psychoterapeutycznych.
[link widoczny dla zalogowanych]
================
RELAKS i UŚMIECH... MIMO WSZYSTKOCodziennym zjawiskiem współczesnej cywilizacji jest stan wzmożonego napięcia psychofizycznego. Kiedy spostrzegamy coś niebezpiecznego, nasz organizm automatycznie przygotowuje się do zwiększonego wysiłku. Następuje wzrost ciśnienia krwi, częstość oddychania, szybkość przemiany materii. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromne napięcie mięśni, które kiedyś może doprowadzić do odczuwania dolegliwości w postaci bólu głowy, uczucia mdłości, opadania żołądka, drżenia całego ciała i omdleń.
[link widoczny dla zalogowanych]

====================

BEETHOVEN ZAMIAST TABLETKI(Alina Konieczna, Głos Pomorza 25-27.03.1989)
Władysław Pitak, aktor, pedagog, logopeda. Postać znana w Koszalinie i województwie, barwna. Kiedyś, w latach siedemdziesiątych był bohaterem wielu artykułów prasowych. Potem zniknął z życia publicznego (...), by po jakimś czasie wcielić się w kolejną, życiową rolę.
[link widoczny dla zalogowanych]

==================
Dobrym lekarstwem, usuwającym napięcia określonych grup mięśni organizmu, naczyń krwionośnych i całego układu nerwowego są techniki relaksacyjne, czyli metody odprężania organizmu przy jednoczesnym świadomym obniżaniu aktywności myślowej.
[link widoczny dla zalogowanych]

=================
Płyty audioCD i videoCD z ćwiczeniami na podkładzie muzycznym
Relaks progresywny wg Jacobsona + Trening autogenny wg Schultza (CD lub VCD)
Psychocybernetyka wg Maltza + Medytacja wg Swaischa i Siemsa (CD)
Pranajama ( ćwiczenia oddechowe) (VCD)
MUZYKODRAMA ( fragm. Terapii behawioralnej z elementami ekspresji muz.-dram) (VCD)

[link widoczny dla zalogowanych]

=================
HOMEOPATIA
PODSTAWOWE POJĘCIA I ZASADY HOMEOPATII
Koncepcje choroby – medycyna klasyczna a homeopatia
[link widoczny dla zalogowanych]

====================

RELAKSACJA wg WINTREBERTA dla DZIECIJedną z metod zmierzających do zmniejszenia napięcia emocjonalnego u dzieci jest relaksacja mięśniowa. Opiera się ona na założeniu, że ciało i umysł tworzą niepodzielną całość. Jedność psychiczna wyraża się między innymi tym, że zaburzenia psychiczne i napięcie emocjonalne powodują zaburzenia równowagi neurohormonalnej i wpływają na wzrost napięcia mięśniowego. Doprowadzenie do rozluźnienia mięśni pozwala z kolei na uzyskanie zmniejszenia napięcia emocjonalnego. Tak więc relaksacja jest warunkiem prowadzenia wszelkich zabiegów psychoterapeutycznych.
[link widoczny dla zalogowanych]

====================
RELAKS i AUTOGENIA czyli SAMOOBRONA ZDROWOTNAPraktykę codziennego uprawiania autopsychoterapii trzeba zacząć od czegoś konkretnego. Powinno to być coś, co umniejsza jakość życia, pozbawia zadowolenia, utrudnia sprawne funkcjonowanie. Tym czymś są lęki i niepokoje, złe mniemanie o sobie, przygnębienie, rozdrażnienie i negatywny obraz swoich możliwości.
[link widoczny dla zalogowanych]
======================
* MUZYKOTERAPIAHistoria muzykoterapii prawdopodobnie sięga początków ludzkości. Z ponad tysiącletniego sprzed n.e., zapisu biblijnego dowiadujemy się o terapeutycznym wpływie gry Dawida na cytrze, która uwalniała Saula od złych duchów...
>>> więcej
.
* ZASTOSOWANIE TECHNIK MUZYKOTERAPII W LECZENIU CHORYCH NA SCHIZOFRENIĘDla społeczeństwa świat chorego na schizofrenię jest niezrozumiały i trudno dostępny. Człowiek chory na schizofrenię popada w autyzm: zrywa kontakt ze światem zewnętrznym i stwarza swój własny, wyimaginowany świat, który uważa za prawdziwy i realny.
>>> więcej
.
* MUZYKA POWAŻNA - KRÓLOWA MUZYKOTERAPII?
Muzykoterapeuci preferują muzykę poważną, choć w dzisiejszych czasach jej słuchacze z wyboru należą raczej do mniejszości. Czy zatem tylko wyrobiony gust profesjonalistów skłania ich do korzystania z klasycznych utworów, czy też za wyborem tego gatunku muzyki przemawiają jakieś inne względy?
>>> więcej
.
* MUZYKOTERAPIA - LECZENIE UPORZĄDKOWANYMI DŹWIĘKAMIPost został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seniorka
AdministratorDołączył: 01 Wrz 2007
Posty: 144
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 10:01, 26 Paź 2007    Temat postu:

Masz problem związany z terapią lub kształceniem mowy ?
Nie chcesz wychodzić z pracy lub z domu?
Na wielu stronach i wizytówkach znajdziesz bezpłatne porady.


O nerwicy i sposobach jej leczenia porozmawiasz na forach:

http://nerwica.fora.pl
http://fobia.fora.pl
http://psychoterapia.fora.pl
[link widoczny dla zalogowanych]
http://seniorka.fora.pl
http://senior.fora.pl
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
1. NERWICE, DEPRESJE, URAZY PSYCHICZNE
[link widoczny dla zalogowanych]

2. STRES, RELAKSACJA, ODREAGOWANIE
[link widoczny dla zalogowanych]

3. LOGOTERAPIA, MUZYKOTERAPIA, TERAPIE NATURALNE
[link widoczny dla zalogowanych]

4. NERWICE DZIECIĘCE, DEPRESJE, FOBIE SZKOLNE
[link widoczny dla zalogowanych]

5. ERYTROFOBIA, ZABURZENIA KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH
[link widoczny dla zalogowanych]

6. AGORAFOBIA, KLAUSTROFOBIA, ARACHNOFOBIA
[link widoczny dla zalogowanych]

7. SOCJOFOBIA, KSENOFOBIA
[link widoczny dla zalogowanych]

8. ANOREKSJA, BULIMIA , ZDROWA ŻYWNOŚĆ
[link widoczny dla zalogowanych]

9. WADY i ZABURZENIA MOWY, CZYTANIA i PISANIA
[link widoczny dla zalogowanych]

10. RETORYKA, ERYSTYKA, KOMUNIKACJA NIEWERBALNA
[link widoczny dla zalogowanych]

11. MARKETING TWÓRCZY, KLIENCI, ASERTYWNOŚĆ w BIZNESIE
[link widoczny dla zalogowanych]

12. MEDIA i PUBLIC RELATIONS
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Genia
AdministratorDołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Śro 23:33, 31 Paź 2007    Temat postu:

.

LOGOS-Koszalin
GABINET NEUROLOGOPEDYCZNY -
Terapia nerwic, wad i zaburzeń mowy,
czytania i pisaniaWładysław Pitak

Cytat:
- pedagog kultury - Akademia Pedagogiczna w Słupsku;
- dyplomowany logopeda - Uniwersytet Gdański;
- psychoterapeuta rodzinny- Polska Fundacja Zaburzeń Mowy w Lublinie;
- muzykoterapeuta - CIDOTAM w Bydgoszczy;
- aktor estradowy z uprawnieniami reżyserskimi- MKiS w Warszawie;

specjalizacja - terapia nerwic i jąkania.


Praktyka zawodowa


Od 40 lat zajmuje się kształceniem zdolności twórczych za pomocą ekspresji muzyczno-dramatycznej (absolwent 4-letniego Studium Teatralnego COMUK w Warszawie, egzamin państwowy uprawniający do wykonywania zawodu artysty estradowego w specjalności aktorskiej i reżyserskiej, dyplom magistra pedagogiki )

Od 25 lat zajmuje się terapią nerwic , wad i zaburzeń mowy, czytania i pisania (Podyplomowe Studium Logopedyczne w Gdańsku , certyfikaty z muzykoterapii, jąkania wczesnodziecięcego i psychoterapii rodzin).

Badania i eksperymenty w zakresie muzykoterapii (pierwszy zawodowy muzykoteraputa prowadzący zabiegi zlecane przez lekarzy w sanatoriach Pomorza Środkowego).

Wykłady, pokazy warsztatowe i praktyczna terapia dzieci nerwicowych, jąkających się i dyslektycznych na sympozjach, konferencjach i turnusach rehabilitacyjnych.

Szkolenia dla biznesmenów, działaczy społecznych, dziennikarzy i polityków w zakresie retoryki , erystyki , marketingu i public relations.

Założyciel i prezes Towarzystwa Terapii i Kształcenia Mowy LOGOS w Koszalinie


Członkami Towarzystwa LOGOS są lekarze, logopedzi, psychoterapeuci , nauczyciele, aktorzy , dziennikarze i biznesmeni. Efektem współpracy ludzi wielu zawodów są własne filmy , nagrania dźwiękowe i opracowania technik i metod terapii i kształcenia zachowań w różnych sytuacjach

Gabinet wyposażony jest w podstawowe narzędzia i pomoce logopedyczne oraz w sprzęt audiowizualny . Towarzystwo posiada własne studio filmowe i fotograficzne.

.

Adres:


Towarzystwo Terapii i Kształcenia Mowy „LOGOS”
ul. Pieczarek 4,
75-900 Koszalin
tel. (94) 340-60-06
kom. 600-809-254
Kontakt:

e-mail :
[link widoczny dla zalogowanych]
strony URL:
[link widoczny dla zalogowanych]

.
@@@@@@@@@@@@@@@FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[link widoczny dla zalogowanych] -------------------- [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] ...users.nethit.pl/forum/read/logos/3983814/ - 9k - Kopia - Podobne strony
.
FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[link widoczny dla zalogowanych] [Odpowiedź]. [Powrót do głównej strony]. WEJD i ZOBACZ Oferty terapeutyczne na nerwice, fobie, urazy psychiczne i ...users.nethit.pl/forum/read/logos/3735175/ - 13k - Kopia - Podobne strony
.
FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[link widoczny dla zalogowanych] Link: dobra stronka. [Odpowiedź]. E-medica Unregistered [0.0.0.0], Temat: Medycyna natural ...logos.nethit.pl/forum/topic3539092.html - 66k - Kopia - Podobne strony
.
FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[0.0.0.0], Temat: logos.hg.pl Autor 2 dnia 2007-08-30 08:00:15 [Przeglądarka]. [link widoczny dla zalogowanych] [Odpowiedź]. Ten temat ma dlugosc 2 stron: 1 2 ...logos.nethit.pl/forum/topic3523254-1.html - 13k - Kopia - Podobne strony
.
FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[link widoczny dla zalogowanych] Link: zapraszamy na stronę. [Odpowiedź]. A Unregistered .... [link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] ...logos.nethit.pl/forum/topic4047637.html - 18k - Kopia - Podobne strony
.
FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] Link: dobra stronka. [Odpowiedź]. Malinka Unregistered [0.0.0.0], Temat: Re: Dlaczego nikt nie ...logos.nethit.pl/forum/topic3465030-1.html - 21k - Kopia - Podobne strony
.
FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[link widoczny dla zalogowanych] [OdpowiedĹş]. Sylka Unregistered [0.0.0.0], Temat: Re: agorafobia Autor Sylka dnia 2007-03-12 00:01:23 ...logos.nethit.pl/forum/topic3726996-1.html - 11k - Kopia - Podobne strony
.
FORUM LOGOS - nerwice, fobie, depresje, wady i zaburzenia mowy
[link widoczny dla zalogowanych] [link widoczny dla zalogowanych] Link: dobra stronka. [Odpowiedź]. Sokal Unregistered [0.0.0.0], Temat: Re: kiedy będę zdrowa ...logos.nethit.pl/forum/topic3632391-1.html - 10k - Kopia - Podobne strony


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Czw 11:16, 26 Sie 2010    Temat postu:

Dobrym lekarstwem, usuwającym napięcia określonych grup mięśni organizmu, naczyń krwionośnych i całego układu nerwowego są techniki relaksacyjne, czyli metody odprężania organizmu przy jednoczesnym świadomym obniżaniu aktywności myślowej.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
GośćPostWysłany: Pią 20:10, 17 Lut 2012    Temat postu:

Wierzę, że mogę pokonać moją chorobę

Dzięki forum, dzięki ludziom, których tam poznałam, dzięki pracy nad sobą [Wszelka moc pochodzi z wnętrza. Wewnątrz nas są nasze możliwości.... - Basia] i pomocy Tatiany i Władysława Pitaków, którą sami zaoferowali, i którą tylko powinnam się nauczyć umiejętnie wykorzystywać i skutecznie wprowadzać w życie.
Powrót do góry
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum starość nie radość ? Strona Główna -> Choroby Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin