Forum starość nie radość ? Strona Główna starość nie radość ?
Życie w starszym wieku też może być radosne
 
 FAQFAQ   SzukajSzukaj   UżytkownicyUżytkownicy   GrupyGrupy   GalerieGalerie   RejestracjaRejestracja 
 ProfilProfil   Zaloguj się, by sprawdzić wiadomościZaloguj się, by sprawdzić wiadomości   ZalogujZaloguj 

Rola dziadków w procesie socjalizacji

 
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum starość nie radość ? Strona Główna -> Dziadkowie, teściowie, dzieci, wnuki
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Genia
Administrator



Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:25, 02 Wrz 2007    Temat postu: Rola dziadków w procesie socjalizacji

W dzisiejszych czasach rodzina ujmowana jest jako podstawowa jednostka społeczna, jako system wzajemnie ze sobą powiązanych ról i stosunków interpersonalnych. Zaspokaja ona potrzeby nie tylko jednostkowe, ale również inne, od których zależy ciągłość życia społecznego poprzez swoje funkcje: prokreacyjną, socjalizacyjną, kontrolną.

Jednostka przechodząc przez różne fazy swego cyklu życiowego pełni w rodzinie rozmaite role. "Najpierw są to role dziecka - syna lub córki - w rodzinie pochodzenia; następnie po osiągnięciu dorosłości w przypadku większości ludzi - role małżeńskie i rodzicielskie w rodzinie prokreacji; a wreszcie - w okresie wieku średniego i późnej starości obok poprzednio wymienionych - społeczne role babć i dziadków" (Tyszkowa M. 1991 rok).

Dziadkowie pełnią ważne role rodzinne, w tzw. rodzinie wielopokoleniowej, która jest złożona z co najmniej trzech pokoleń. Należą do nich dziadkowie, ich dzieci i wnuki. W polskich warunkach ekonomicznych wzrasta liczba rodzin trzypokoleniowych, w których dziadkowie mieszkają wspólnie z wnukami.

Życie w rodzinie wielopokoleniowej pod jednym dachem jest bardzo skomplikowane ze względu na różnorodność potrzeb poszczególnych jej członków. Wymaga to uzgodnień, ustępstw, preferencji, a nade wszystko wzajemnej tolerancji. Muszą być przy tym uwzględnione dwie bardzo ważne zasady:

sprawiedliwa ocena praw i obowiązków każdego domownika,
uznanie, że młode małżeństwo mieszkające wspólnie z rodzicami tworzy nową rodzinę i ma pełne prawo do samorządności (Sochaczewska G. 1987 r.).

W wielu rodzinach wielopokoleniowych, pomimo pewnych ograniczeń i niewygód panuje miła, serdeczna atmosfera. Poszczególni członkowie rodziny wzajemnie sobie pomagają, co ułatwia pokonywanie codziennych trudności.

Zgodne współżycie wynika ze sprawiedliwego podziału obowiązków i uznania praw każdego domownika oraz wzajemnej miłości, która skłania do ofiarnych działań na rzecz najbliższych.

Uczucie, którym na ogół dziadkowie darzą swoje wnuki można określić mianem "późnej miłości". Wprawdzie zdarza się, że starość niekiedy wiąże się z koncentracją na własnej osobie i zubożeniem życia emocjonalnego, to częściej zaobserwować można przejawy czułości, serdecznej troski, przywiązania, a nawet poświęceń, do których zdolni są ludzie z najstarszego pokolenia w odniesieniu do dzieci.

Wnuki również odwzajemniają tę miłość, co potwierdzają wyniki badań psychologicznych.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Genia
Administrator



Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 68
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 15:26, 02 Wrz 2007    Temat postu:

Przyjście na świat pierwszego wnuka stanowi ważny moment w życiu rodziny. W stosunku do wnuków dziadkowie i babcie deklarują miłość równie silną jak do własnych dzieci, choć kochają je "trochę inaczej". Odmienność tej miłości łączy się z jednej strony ze świadomością wartości życia i ciągłości rodziny, którą wnuki zapewniają. Z drugiej zaś strony dziadkowie nie są obciążeni odpowiedzialnością rodzicielską, która spada na rodziców.

W rezultacie miłość do wnuków jest bardziej świadoma, a stosunek do nich łagodniejszy niż do własnych dzieci. M. Susławska w "Psychologii starzenia się i starości" zawarła typologię stylów pełnienia roli dziadka. Stwierdza, że najrzadziej w Polsce obserwuje się styl polegający dystansowaniu się od wnuków.

Częściej relacja między dziadkami a wnukami ma charakter "odroczonego rodzicielstwa". Na popularność tego stylu wpływają warunki mieszkaniowe i praca zawodowa lub kontynuowanie studiów przez rodziców. Istnieją również psychologiczne przyczyny takiego właśnie stylu pełnienia roli dziadka. Przyczyny te mogą mieć nie tylko pozytywny ale również negatywny charakter.

O negatywnym ich podłożu można mówić wówczas, gdy "odroczone rodzicielstwo" wynika z niewłaściwie rozwiązanego konfliktu pokoleń. Między starymi rodzicami a ich dorosłymi dziećmi istnieje wówczas wiele wzajemnych urazów, niedomówień, pozostaje też pamięć negatywnych emocji. Starzy rodzice i ich dorosłe dzieci przestają się wzajemnie rozumieć, a nawet lubić. "Odroczone rodzicielstwo" bywa jednak również uwarunkowane pozytywnie.

Zachodzi to wówczas, gdy konflikt pokoleń między starymi rodzicami i ich dziećmi został rozwiązany w taki sposób, że oba pokolenia nawiązały ze sobą więź emocjonalną na bardziej demokratycznej płaszczyźnie. Dostrzegamy między nimi wzajemne respektowania indywidualności poszczególnych osób, które przy tym obdarzają się przyjaźnią i miłością. W takiej sytuacji wnuk jest osobą bardzo bliską właśnie dlatego, że aktualizuje pozytywne emocje - te, które przeważały, gdy własne dziecko było w jego wieku (Włodowska Z. 1995 rok).

Kontakty dziadków z wnukami, oczywiście nie mogą być zastąpione przez inne związki ale nie ulega wątpliwości, że dziadkowie i wnukowie wzajemnie się potrzebują. Istotą dziadkowania jest pełnienie swoich ról w sposób pełny, to znaczy oparty na więzi emocjonalnej. Dziadkowie tworzą dla wnuków emocjonalną świątynię, z dala od codziennego świata, w której wspólne przebywanie daje poczucie miłości i bezpieczeństwa. Wychowawcza rola dziadków ma charakter bezpośredni - realizuje się przez opiekę nad dzieckiem i pośredni - jest wsparciem dla rodziców dziecka.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
dziadzia
Gość






PostWysłany: Pią 7:09, 05 Paź 2007    Temat postu:

ŻELAZNE REGUŁY WYCHOWAWCZE DLA RODZICÓW i DZIADKÓW

1. Nigdy przy dzieciach nie kłóćcie się. Jeżeli zaistnieją nieporozumienia, załatwiajcie to między sobą, bez świadków.
2. Nigdy przy dzieciach nie róbcie wymówek i nie sprzeczajcie się, zwłaszcza na ich temat.
3. Nigdy nie pozwalajcie dzieciom na rzeczy zabronione przez drugie z rodziców.
4. Nigdy nie zwierzajcie się dziecku z wzajemnych żalów.
5. Nigdy w obecności dzieci nie wypominajcie sobie wad ani przewinień.
6. Nigdy nie podważajcie szacunku ani nie osłabiajcie miłości dziecka do drugiego z rodziców.
7. Nigdy nie mówcie dziecku: “Tylko nie mów tego mamie”, albo “Nic nie powiedz ojcu”.
8. Nigdy nie mówcie dziecku: “Powiem tatusiowi, jaki byłeś dziś niegrzeczny”.
9. Nigdy nie wydawajcie dzieciom nieprzemyślanych poleceń. Nie wolno ich też co chwila zmieniać, aby dziecko nie spostrzegło, że nakazy i zakazy zależą wyłącznie od chwilowych humorów czy nastrojów.
10. Nigdy nie wyróżniajcie żadnych z dzieci, lecz wszystkie traktujcie sprawiedliwie.
11. Nie bądźcie rodzicami i dziadkami, którzy wszystko wykonują za dzieci, ale stawiajcie im słuszne wymagania i powoli wdrażajcie do samodzielnej pracy.
12. Bądźcie tacy, jakimi chcielibyście widzieć wasze dzieci i wnuki.
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Hipcia
Administrator



Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 84
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Nie 8:05, 14 Paź 2007    Temat postu:

Płyty audioCD i videoCD z ćwiczeniami na podkładzie muzycznym



Aby zamówić, wystarczy skopiować wybrane pozycje i po kliknięciu na adres mailowy Tow. Logos, wkleić kopię do treści maila oraz podać swój adres wysyłkowy. Każde zamówienie jest potwierdzane przez LOGOS. Zamówienia realizujemy w terminie 3-7 dni . Zamówione materiały wysyłamy listem za pobraniem pocztowym.

[link widoczny dla zalogowanych]
=================


RELAKSACJA wg JACOBSONA dla DZIECI

Jedną z metod zmierzających do zmniejszenia napięcia emocjonalnego u dzieci jest relaksacja mięśniowa. Opiera się ona na założeniu, że ciało i umysł tworzą niepodzielną całość. Jedność psychiczna wyraża się między innymi tym, że zaburzenia psychiczne i napięcie emocjonalne powodują zaburzenia równowagi neurohormonalnej i wpływają na wzrost napięcia mięśniowego. Doprowadzenie do rozluźnienia mięśni pozwala z kolei na uzyskanie zmniejszenia napięcia emocjonalnego. Tak więc relaksacja jest warunkiem prowadzenia wszelkich zabiegów psychoterapeutycznych.
[link widoczny dla zalogowanych]
================
RELAKS i UŚMIECH... MIMO WSZYSTKO



Codziennym zjawiskiem współczesnej cywilizacji jest stan wzmożonego napięcia psychofizycznego. Kiedy spostrzegamy coś niebezpiecznego, nasz organizm automatycznie przygotowuje się do zwiększonego wysiłku. Następuje wzrost ciśnienia krwi, częstość oddychania, szybkość przemiany materii. Temu wszystkiemu towarzyszy ogromne napięcie mięśni, które kiedyś może doprowadzić do odczuwania dolegliwości w postaci bólu głowy, uczucia mdłości, opadania żołądka, drżenia całego ciała i omdleń.
[link widoczny dla zalogowanych]

====================

BEETHOVEN ZAMIAST TABLETKI



(Alina Konieczna, Głos Pomorza 25-27.03.1989)
Władysław Pitak, aktor, pedagog, logopeda. Postać znana w Koszalinie i województwie, barwna. Kiedyś, w latach siedemdziesiątych był bohaterem wielu artykułów prasowych. Potem zniknął z życia publicznego (...), by po jakimś czasie wcielić się w kolejną, życiową rolę.
[link widoczny dla zalogowanych]

==================
Dobrym lekarstwem, usuwającym napięcia określonych grup mięśni organizmu, naczyń krwionośnych i całego układu nerwowego są techniki relaksacyjne, czyli metody odprężania organizmu przy jednoczesnym świadomym obniżaniu aktywności myślowej.
[link widoczny dla zalogowanych]

=================
Płyty audioCD i videoCD z ćwiczeniami na podkładzie muzycznym
Relaks progresywny wg Jacobsona + Trening autogenny wg Schultza (CD lub VCD)
Psychocybernetyka wg Maltza + Medytacja wg Swaischa i Siemsa (CD)
Pranajama ( ćwiczenia oddechowe) (VCD)
MUZYKODRAMA ( fragm. Terapii behawioralnej z elementami ekspresji muz.-dram) (VCD)

[link widoczny dla zalogowanych]

=================
HOMEOPATIA
PODSTAWOWE POJĘCIA I ZASADY HOMEOPATII
Koncepcje choroby – medycyna klasyczna a homeopatia
[link widoczny dla zalogowanych]

====================

RELAKSACJA wg WINTREBERTA dla DZIECI



Jedną z metod zmierzających do zmniejszenia napięcia emocjonalnego u dzieci jest relaksacja mięśniowa. Opiera się ona na założeniu, że ciało i umysł tworzą niepodzielną całość. Jedność psychiczna wyraża się między innymi tym, że zaburzenia psychiczne i napięcie emocjonalne powodują zaburzenia równowagi neurohormonalnej i wpływają na wzrost napięcia mięśniowego. Doprowadzenie do rozluźnienia mięśni pozwala z kolei na uzyskanie zmniejszenia napięcia emocjonalnego. Tak więc relaksacja jest warunkiem prowadzenia wszelkich zabiegów psychoterapeutycznych.
[link widoczny dla zalogowanych]

====================
RELAKS i AUTOGENIA czyli SAMOOBRONA ZDROWOTNA



Praktykę codziennego uprawiania autopsychoterapii trzeba zacząć od czegoś konkretnego. Powinno to być coś, co umniejsza jakość życia, pozbawia zadowolenia, utrudnia sprawne funkcjonowanie. Tym czymś są lęki i niepokoje, złe mniemanie o sobie, przygnębienie, rozdrażnienie i negatywny obraz swoich możliwości.
[link widoczny dla zalogowanych]
======================
* MUZYKOTERAPIA



Historia muzykoterapii prawdopodobnie sięga początków ludzkości. Z ponad tysiącletniego sprzed n.e., zapisu biblijnego dowiadujemy się o terapeutycznym wpływie gry Dawida na cytrze, która uwalniała Saula od złych duchów...
>>> więcej
.
* ZASTOSOWANIE TECHNIK MUZYKOTERAPII W LECZENIU CHORYCH NA SCHIZOFRENIĘ



Dla społeczeństwa świat chorego na schizofrenię jest niezrozumiały i trudno dostępny. Człowiek chory na schizofrenię popada w autyzm: zrywa kontakt ze światem zewnętrznym i stwarza swój własny, wyimaginowany świat, który uważa za prawdziwy i realny.
>>> więcej
.
* MUZYKA POWAŻNA - KRÓLOWA MUZYKOTERAPII?
Muzykoterapeuci preferują muzykę poważną, choć w dzisiejszych czasach jej słuchacze z wyboru należą raczej do mniejszości. Czy zatem tylko wyrobiony gust profesjonalistów skłania ich do korzystania z klasycznych utworów, czy też za wyborem tego gatunku muzyki przemawiają jakieś inne względy?
>>> więcej
.
* MUZYKOTERAPIA - LECZENIE UPORZĄDKOWANYMI DŹWIĘKAMI



Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
seniorka
Administrator



Dołączył: 01 Wrz 2007
Posty: 161
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pią 9:55, 26 Paź 2007    Temat postu:

Masz problem związany z terapią lub kształceniem mowy ?
Nie chcesz wychodzić z pracy lub z domu?
Na wielu stronach i wizytówkach znajdziesz bezpłatne porady.


O nerwicy i sposobach jej leczenia porozmawiasz na forach:

http://nerwica.fora.pl
http://fobia.fora.pl
http://psychoterapia.fora.pl
[link widoczny dla zalogowanych]
http://seniorka.fora.pl
http://senior.fora.pl
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]
[link widoczny dla zalogowanych]

[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,
[link widoczny dla zalogowanych] ,




1. NERWICE, DEPRESJE, URAZY PSYCHICZNE
[link widoczny dla zalogowanych]

2. STRES, RELAKSACJA, ODREAGOWANIE
[link widoczny dla zalogowanych]

3. LOGOTERAPIA, MUZYKOTERAPIA, TERAPIE NATURALNE
[link widoczny dla zalogowanych]

4. NERWICE DZIECIĘCE, DEPRESJE, FOBIE SZKOLNE
[link widoczny dla zalogowanych]

5. ERYTROFOBIA, ZABURZENIA KONTAKTÓW SPOŁECZNYCH
[link widoczny dla zalogowanych]

6. AGORAFOBIA, KLAUSTROFOBIA, ARACHNOFOBIA
[link widoczny dla zalogowanych]

7. SOCJOFOBIA, KSENOFOBIA
[link widoczny dla zalogowanych]

8. ANOREKSJA, BULIMIA , ZDROWA ŻYWNOŚĆ
[link widoczny dla zalogowanych]

9. WADY i ZABURZENIA MOWY, CZYTANIA i PISANIA
[link widoczny dla zalogowanych]

10. RETORYKA, ERYSTYKA, KOMUNIKACJA NIEWERBALNA
[link widoczny dla zalogowanych]

11. MARKETING TWÓRCZY, KLIENCI, ASERTYWNOŚĆ w BIZNESIE
[link widoczny dla zalogowanych]

12. MEDIA i PUBLIC RELATIONS
[link widoczny dla zalogowanych]


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
obserwatorka
Gość






PostWysłany: Wto 9:01, 08 Kwi 2008    Temat postu:

moje kolezanki "wychowuja" swoje dzieci w ten sposob, ze rano witaja sie z (babcia) niania, po czym wychodza do pracy, a wieczorem po przyjsciu do domu klada dziecko spac (im wczesniej , tym lepiej, bo nikt im nie przeszkadza). W weekend bardzo czasto podrzucaja dzieci dziadkom...a pozniej opowiadaja w pracy jakie sa zmeczone, bo przeciez sa matkami!
Powrót do góry
Zobacz poprzedni temat :: Zobacz następny temat  
Autor Wiadomość
Karol
Administrator



Dołączył: 02 Wrz 2007
Posty: 50
Przeczytał: 0 tematów

Ostrzeżeń: 0/5

PostWysłany: Pon 18:54, 05 Kwi 2010    Temat postu:



Jeśli potrzebna jest Tobie czy komuś z Twojego otoczenia, pomoc logopedy, skorzystaj z tej informacji .

Tutaj dowiesz się, gdzie można leczyć wymowę międzyzębową, wymowę boczną, seplenienie, zaburzenia artykulacji, mowę bezdźwięczną, jąkanie, dysleksję raz inne wady i zaburzenia mowy.



Leczenie logopedyczne to praca nad wymową, kształtowanie mowy, leczenie dysleksji





Koszalin - Gabinet Neurologopedyczny - Władysław Pitak

[link widoczny dla zalogowanych]

Telefon kontaktowy:
94 340 60 06





.


Post został pochwalony 0 razy
Powrót do góry
Zobacz profil autora
Wyświetl posty z ostatnich:   
Napisz nowy temat   Odpowiedz do tematu    Forum starość nie radość ? Strona Główna -> Dziadkowie, teściowie, dzieci, wnuki Wszystkie czasy w strefie EET (Europa)
Strona 1 z 1

 
Skocz do:  
Możesz pisać nowe tematy
Możesz odpowiadać w tematach
Nie możesz zmieniać swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz głosować w ankietach

fora.pl - załóż własne forum dyskusyjne za darmo
Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group
Regulamin